Ebben a cikkemben leírom a mindenkit – de az olvasót egész biztosan- foglalkoztató kérdést: Mit jelent a foglaló és mit jelent az előleg? A kettő bizony nem ugyanaz és súlyos következményekkel járhat, ha összekeverjük a két fogalmat amikor előszerződést, vagy már végleges adásvételi szerződést írunk alá.
Általában – ingatlan vagy gépjármű – adásvételi szerződéseknél találkozhatunk ezekkel a fogalmakkal. Sajnos gyakran előforduló probléma a két fogalom elemeinek vegyítése. Erről van szó például, ha a gépjármű adásvételekkel foglalkozó személy elkéri a „foglalót” a kiszemelt autónkra, majd eladja másnak és nem hogy a foglaló összegének kétszeresét nem szándékozik visszaadni a rendezetlen pénzátadás miatt, de még a megfizetett összeget sem kapjuk vissza.
Miben hasonló és miben különbözik a foglaló és az előleg?
Bár helytelenül él szinonimaként a két kifejezés a köztudatban, mégis van közös jellemzőjük:
mindkettőt a teljes vételár megfizetése előtt a jogügylet elején fizeti a vevő, általában vételi szándéknyilatkozat, egyéb megállapodás, adásvételi előszerződés, vagy akár a végleges adásvételi szerződésben foglaltak szerint.
Ezen felsorolt megállapodások vonatkozásában fontos megjegyezni, hogy a szerződéses kötőerő miatt kötelesek vagyunk tartani magunkat a bennük foglaltakhoz aláírás után, így ha nem elég körültekintően járunk el, – azaz nem figyelünk vagy tudjuk maradéktalanul értelmezni, azt amit aláírunk – úgy az egész foglaló összegét elbukhatjuk és szerződésszegéhez kapcsolódó szankciókat is érvényesíthet a másik fél a hátrányunkra. Jobb elővigyázatosnak lenni mikor szerződést kötünk és ügyvédi segítséget, támogatást kérni.
mindkettő a vételár részét képezi, azaz a teljes vételár megfizetésekor a foglaló, illetve az előleg összegét le kell abból számítanunk.
A köztük fennálló különbség csak akkor mutatkozik ha nem megy végbe az ügylet, az adásvétel:
Az előleg egy olyan megfizetett pénzösszeg, ami vételárrésznek minősül és a teljes vételár megfizetése előtt adja a vevő az eladónak.
Ennek kötőereje nincs, ha nem megy végbe az ügylet egyszerűen visszajár a vevőnek.
A foglaló a szerződésszegés egyik esetéhez, a szerződés lehetetlenné válásához kapcsolódó önként vállalható objektív – azaz független a szándékosságtól vagy gondatlanságtól, kimentést nem tűrő – „szankció”.
Vita esetén pedig az arra hivatkozó félnek kell bizonyítania, hogy a fizetett pénzösszeget foglaló és nem előleg vagy más jogcímen adta át! Akkor jár, ha a fél érdekkörében felmerült ok miatt következett be a szerződés lehetetlenné válása és a teljesítés meghiúsulásáért felelős személy fizeti.
És mennyit is fizet?Vevőként ha a mi érdekkörünkbe tartozó okból nem megy végbe a szerződés akkor, nem kapjuk vissza a foglalót. Ha pedig az eladó érdekkörébe tartozó okból válik lehetetlenné a szerződés, akkor a megfizetett foglaló összegének kétszeresét kell visszaadnia az eladónak.
Ha egyik fél érdekkörébe sem tartozik a szerződés meghiúsulásához vezető ok, azaz senki sem hibás, akkor a foglaló – ahogy az előleg is – egyszerűen visszajár a vevőnek.
Így a foglaló egyfajta „kárátalány” szerepet tölt be, mivel a jogosult fél attól függetlenül érvényesítheti az összegre vonatkozó igényét, hogy a meghiúsulással összefüggően ténylegesen keletkezett-e kára.
Ha nincs foglaló kikötve akkor a jogosult szerződésszegés miatt követelhet kártérítést. Ha a másik fél a meghiúsulásért való felelősség alól nem tudja magát kimenteni, köteles a másik fél bizonyított kárának a megtérítésére.
A foglaló és az előleg nem zárják ki egymást!
Ha ingatlan adásvételnél a teljes vételárat 100 millió forintra alkudjuk ki, és a gyakorlatban szokásos 10%-os foglaló arányt alkalmazzuk, akkor bár a foglaló 10 millió forint és ha elállunk a vásárlástól ennek az összegnek kell búcsút mondanunk, és az eladó is ennek az összegnek a kétszeresét lesz köteles megfizetni számunkra, ha ő áll el az eladástól. De a foglalón felül egy ingatlan adásvételi szerződésben foglaltak szerint megfizethetünk még 10 millió forintot, vagy bármilyen kialkudott összeget előlegként, ami ahogy fentebb írtam ugyanúgy a teljes vételár megfizetése előtt történik és abba beszámítandó, de nem tartoznak hozzá a foglaló jogkövetkezményei, az a szerződés be nem teljesedése esetén egyszerűen visszajár a vevőnek.
Ha a sérelmet szenvedett fél kártérítést vagy kötbért követel, a foglaló összegét be kell számítani ezek összegébe.Fontos!, hogy a szerződésszegés más jogkövetkezményei alól a foglaló elvesztése nem mentesít.
A foglaló mértéke
A foglalónak nincs egy törvényben meghatározott százalékos mértéke. Ez a felek megállapodásán alapul. Általános gyakorlat, hogy az ingatlan adásvételi szerződéseknél a vételár 10%-át fogadják el a felek foglalónak.
A túlzott mértékű foglaló összegét egyébként kötelezett kérelmére a bíróság mérsékelheti.
A fent megjelent cikk nem minősül jogi tanácsadásnak. Jogi állásfoglalást az irodám kizárólag megbízás alapján bocsát ki. Figyelembe kell venni a cikk megjelenésének időpontját is, mert előfordulhat, hogy a jogszabályok változása miatt a benne lévő információk később már nem aktuálisak. A jelen oldalon található írásokat a szerzői jog védi, azok jogosulatlan felhasználása tilos.
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.
Funkcionális Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Beállítások
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statisztikai
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.